لک صورت خال‌های کوچکی هستند و حدود ۵ میلی متر قطر دارند و در افراد گندم‌گون و بور رایج است. این خال‌های قهوه‌ای روشن و یا تیره معمولا بعد از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، معمولا بر روی پوست رشد می‌کنند. به طور معمول در گونه‌ها، بینی، پیشانی، بازوها، شانه‌ها و بالا تنه ظاهر می‌شوند و وقتی در معرض نور خورشید قرار گرفتن کاهش پیدا کند، رنگ آن ها روشن تر می شود. تصور می‌شود که لک صورت عمدتا به خاطر یک مولفه ژنتیکی و استعداد طبیعی رخ می‌دهد. در حالی که ظاهر آن‌ها ممکن است طبیعی باشد اما در صورتی که دوست داشته باشند آن ها را از بین ببرند، درمان لک صورت با لیزر یکی از روش های حذف آن هاست. دلیل اصلی که بیماران به دنبال این هستند که لک صورت را بردارند، صرفا برای زیبایی است، چون هیچ تاثیری در سلامت بیمار ایجاد نشده است. قبل از اینکه تصمیم بگیرید که از این روش استفاده کنید، چیزهای زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید، بنابراین در اینجا برخی از مزایا و معایب درمان لک صورت با لیزر را  مورد بررسی قرار می دهیم.

چه چیزی باعث ایجاد لک صورت می‌شود؟

ملانین، یک پروتئین مسئول رنگ پوست، چشم‌ها و مو است که توسط ملانوسیت در پوست ما تولید می‌شود. این رنگدانه کار خاصی برای انجام دادن دارد. آن به عنوان ضد آفتاب طبیعی عمل می‌کند و از پوست در برابر اشعه‌های مضر فرابنفش خورشید محافظت می‌کند.

به طور معمول، رنگ دانه به طور مساوی زیر پوست پخش می‌شود که به عنوان یک تن رنگ یکنواخت در نظر گرفته می‌شود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید به طور کلی به عنوان یک برنزه کننده است.

درمان لک صورت با لیزر

درمان لک صورت با لیزر

پوست افراد بور حاوی ملانین کم‌تر است و در معرض قرار گرفتن آفتاب اغلب باعث ایجاد ملانین در بخش های خاصی می‌شود که خود را به صورت لک صورت نشان می‌دهند. به عبارت دیگر، لک در روی پوست نمایانگر مناطقی است که تولید ملانین افزایش پیدا کرده و به علت در معرض آفتاب بودن تیره تر شده ‌است.

آیا لک صورت باعث بروز مشکلات خاصی می شود؟

البته که نه. لک صورت نوعی از آسیب‌های پوستی خوش‌خیم هستند که به طور کلی با افراد جوان‌تر مرتبط هستند و معمولا در سفید پوست ها با موهای قرمز و یا بلوند رایج هستند. آن‌ها بی‌ضرر هستند و با افزایش سن از بین می‌روند.

مرتبط بخوانید: جوان سازی صورت : همه روش هایی که باید بدانید!

آن‌ها را مخفی می کنید؟ یا درمان کنید؟ در مورد لک صورت چه کار باید کرد؟

از نظر پزشکی آن‌ها به هیچ درمانی نیاز ندارند، فقط به روش های زیبایی نیاز دارید در صورتی که دوست دارید آن‌ها را پنهان کنید. پیش‌گیری، مانند هر شرایطی، بهترین راه پیش رو است. حفاظت از خورشید، به شکل پوشید لباس های مناسب و عینک های آفتابی، راه خوبی برای جلوگیری از ظاهر شدن لک صورت است. با این حال، لازم نیست همیشه این مشکل را داشته باشید. چندین روش برای روشن کردن آن‌ها وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. راه‌حل‌ها از روش های جزئی تا فن‌آوری‌های پیشرفته نظیر لیزر Switched / Electrosurgery / radiofrequency / Cryosurgery متنوع هستند که می‌تواند این ضایعات را از بین ببرند.

درمان لک صورت با لیزر

درمان لک صورت با لیزر

فرآیند درمان لک صورت با لیزر و ایمنی

خبر خوب برای بیماران با لک صورت این است که آن‌ها را می توان حذف کرد و اغلب با موفقیت انجام داد. لیزر pulsed-dye رایج‌ترین روش مورد استفاده در این درمان لک صورت با لیزر است. در این مورد، لیزر در واقع پالس‌های یک طول‌موج خاص را به محل مورد نظر می‌دهد و رگ‌های خونی را که درست زیر سطح پوست قرار دارند را هدف قرار می‌دهد. سپس آن رگ‌های خونی با گرمای ساطع شده از لیزر نابود می‌شوند، اما پوست اطراف آن اساسا دست‌ نخورده باقی می ماند. لیزر مورد استفاده برای درمان لک صورت با لیزر زرد رنگ است که به عنوان ایمن ترین نوع لیزر برای استفاده در بیماران بدون ایجاد هر گونه تاثیرات زیان‌آور طولانی مدت در پوست شناخته می‌شود.

مرتبط بخوانید: نخ گذاری مناسب چه کسانی است؟!

درمان لک صورت با لیزر: کارآمد و بدون درد

هر جلسه درمانی معمولا بیش از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول نمی‌کشد و به طور میانگین بیمار تنها به ۳ جلسه نیاز دارد تا نتایج مناسب را به دست آورد. با این حال، این امر وابسته به اندازه مناطقی است که روی آن کار می‌کنند و اساسا ظرفیت لک هایی که باید حذف شوند.

هنگامی که یک لیزر pulsed-dye برای برداشت لک صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک اسپری خنک کننده فقط چند ثانیه قبل از اعمال لیزر بر روی پوست استفاده می‌شود. استفاده از این اسپری باعث، هر گونه احساس دردناکی را که بیمار ممکن است احساس کند، به حداقل برسد. چون این روش غیر تهاجمی در نظر گرفته می‌شود، نیازی به داروهای بی هوشی موضعی وجود ندارد و اسپری خنک کننده باید به عنوان یک وسیله پیشگیری از درد مورد استفاده قرار گیرد.

درمان لک صورت با لیزر

درمان لک صورت با لیزر

عوارض جانبی درمان لک صورت با لیزر

در حالی که هیچ آسیب بلند مدت به پوست وارد نمی شود اما روش درمان لک صورت با لیزر می‌تواند در واقع باعث کبودی در محل انتشار شود، که معمولا دردناک تر از خود فرایند درمان است؛ با این حال، وقتی کبودی رخ می‌دهد، معمولا تنها ۳ تا ۱۰ روز طول می‌کشد، بسته به این که کدام از مناطق بدن روی آن کار شده‌اند و واکنش پوست به این روش چگونه است.

عوارض جانبی دیگری که ممکن است رخ دهد شامل قرمزی و تورم است که واکنش‌های طبیعی پوست نسبت به گرمای ساطع شده توسط اشعه لیزر است. اگر قرمزی یا ورم رخ دهد، نباید بیش از ۱۰ روز طول بکشد.

مرتبط بخوانید: تزریق بوتاکس : هر آنچه که باید بدانید!

ظهور دوباره لک صورت

جراحی لیزر برای برداشت لک صورت دائمی است، اما این بدین معنی نیست که کک و مک نمی‌تواند دوباره ظاهر شود. در حقیقت، مقدار زیادی از مراقبت های بعد از وجود دارد که باید برای جلوگیری از ظهور دوباره  لک صورت انجام شود. عوامل ژنتیکی به عنوان علت واقعی لک صورت شناخته می‌شود، بنابراین یک بیمار باید درک کند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید شایع‌ترین عامل برای ایجاد این مشکل است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون استفاده از ضد آفتاب ها، بدون شک باعث می‌شود که لک های صورت دوباره ظاهر شود.

در صورتی که نیاز به مشاوره تخصصی در خصوص زیبایی، عمل جراحی زیبایی و درمان لک صورت با لیزر دارید، می توانید با کلینیک زیبایی روما تماس بگیرید و از خدمات مشاوره تخصصی رایگان ما بهره مند شوید. شماره های تماس برای مشاوره رایگان :  ۰۲۱۲۲۲۳۱۴۳۷ _ ۰۹۲۱۵۴۷۲۶۲۹

دیدگاه ها بسته شده است