جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس در روما کلینیک

آیا تاکنون در مورد جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس مطلبی شنیدهاید؟ آیا برای خودتان یا کسی از نزدیکانتان این عمل جراحی نیاز شده است؟آیا اطلاعات کافی درمورد عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس دارید تا در صورت نیاز بهترین تصمیم را بگیرید؟ در این مقاله از کلینیک روما برآن شدیم که اطلاعات کامل و جامعی در این باره در اختیارتان قرار دهیم.

 

اطلاعات ضروری برای جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس

ابتدا در مورد هر‌کدام از این اعضا در بدن توضیحاتی داده می‌شود تا با عملکرد هرکدام و وظایفی که برعهده دارند بیشتر آشنا شوید.

کیسه صفرا چیست؟

کیسه صفرا، عضوی از بدن به شکل و اندازه‌ یک گلابی است و در قسمت بالا و راست شکم جای دارد. وظایف این عضو ذخیره‌سازی و ترشح صفرا برای هضم غذاهای چرب توسط کبد است. در صورت ایجاد مشکل در عملکرد کیسه صفرا، شروع به سنگ سازی و دیگر مشکلات می‌کند تا جایی که برای درمان عمل جراحی ضروری می‌شود.

آپاندیس چیست؟

یک عضو لوله‌ای شکل هست که از روده بزرگ انشعاب یافته است و در قسمت راست زیر شکم جای دارد. طول و اندازه‌اش در حدود ۲ تا ۲۰ سانتی متر است و قطرش ۶ تا ۸ میلی‌متر می‌باشد. وظیفه‌ این عضو حذف آلودگی‌هاست. اختلال در عملکرد این باعث آپاندیست می‌شود که برای درمان نیاز به عمل جراحی دارد.

جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس

جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس

جراحی سنتی یا جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس؟

با عملکرد هریک از این اعضا آشنا شدید و ضرورت عمل جراحی برای درمان را فهمیدید. اکنون سوال این است کدام عمل جراحی مناسب و بهتر است؟ در ادامه هر کدام را شرح داده تا با بررسی شرایط بسنجید کدام با شرایط شما مناسبتر است.

جراحی سنتی کیسه صفرا

در این روش پزشکان حفره ای به اندازه ۶ اینچ در قسمت سمت راست و بالای شکم ایجاد می‌کنند. با استفاذه از این برشها کیسه صفرا قابل مشاهده خواهد‌بود و پزشک می‌تواند مستقیما کیسه صفرا را از بدن بیمار خارج کند. بعد از آن با بخیه و بستری چند روز حال بیمار رو به بهبود می‌رود. در این نوع از عمل جراحی بیمار درد شدیدی بعد از عمل در قسمت برش خورده احساس می‌کند.

جراحی سنتی آپاندیس

در این نوع از عمل جراحی همانند عمل جراحی باز کیسه صفرا برشی در قسمت پایین شکم و سمت راست ایجاد می‌شود. پزشکان می‌توانند به صورت مستقیم زائده را بردارند و در صورت ترکیدن آپاندیس حفره‌ی شکمی را با آب نمک تمیز کرده و محل برش خورده را بخیه بزنند. دوران بهبود این عمل جراحی در حدود ۴ الی ۶ روز است.

جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس

جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس

جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا

در جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا سوراخ‌های ریزی ایجاد شده و از سوراخ لوله‌ای که در انتهایش دوربین وجود دارد وارد شده و از سوراخ‌های دیکر تجهیزات دیگر وارد می شود و کیسه صفرا را خارج می‌کنند. این عمل نیاز به بیهوشی دارد و بعد از به هوش آمدن فرد می‌تواند مرخص شود.

جراحی لاپاراسکوپی آپاندیس

در این نوع عمل جراحی سوراخ‌های ریزی روی پوست شکم ایجاد می‌شود. از یک سوراخ لوله‌ای به نام کانول وارد میشود. این لوله شکم را با گاز CO2 باد می‌کند. سپس از سوراخی دیگر لاپاروسکوپ وارد بدن می‌شود. لاپاروسکوپ لوله‌ای دارای نور شدید و دوربین است که جزئیات داخل شکم به کمک آن به خوبی قابل نمایش هستند. بعد از این آپاندیس را پیدا کرده و با قلابی آن را گرفته و از بدن خارج می‌کنند. در انتهای عمل جراحی سوراخ‌ها به خوبی پوشانده می‌شود.

براساس توضیحات داده شده عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس انتخابی مناسب برای افراد مسن و افراد دارای اضافه وزن می‌باشد. البته به شرطی که قبلا در آن قسمت از بدن عمل جراحی دیگری انجام نداده باشند؛ چون در آن صورت ایجاد سوراخ و هدایت ابزار به داخل شکم با مشکل مواجه می‌شود.

کارهای مهم قبل از جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس

در مرحله اولیه آزمایشات اولیه برای تشخیص مقاومت بدن و سالم بودن فرد گرفته می‌شود مانند: آزمایش خون، آزمایش تصویربرداری از کیسه صفرا و چک‌کردن تاریخچه پزشکی مراجعه‌کننده. در صورت تایید‌شدن از طرف پزشک معرفی به عمل شده و در روز جراحی، قبل از عمل برای اینکه بیمار در طول عمل جراحی دردی حس نکند بی‌هوش می‌شود و لوله‌ای به عنوان کمک به تنفس در راه گلو قرار می‌گیرد. دارو‌ها و سایر موارد مورد نیاز از طریق سرم به بدن بیمار تزریق می‌شود.

کارهای مهم بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس

بعد از بستن سوراخ ها، بیمار به قسمت ریکاوری منتقل شده و علائم حیاتی تا زمان به هوش آمدن توسط پزشکان چک می‌شود.

مزایای عمل جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس

همانطور که توضیح داده شد به جای ایجاد برش‌هایی عمیق و بزرگ روی شکم، سوراخ هایی بسیار ریز ایجاد میشود که یکی از مزیت هایش درد کمتر است.

به خاطر ایجاد سوراخ‌های کوچک‌تر اعضای داخلی بدن کمتر در معرض هوا قرار می‌گرند؛ پس احتمال چسبندگی که یکی از عوارض شایع عمل‌های باز است به حداقل می‌رسد.

بیمار مدت زمان کمتری در بیمارستان بستری می‌شود. برخلاف بستری‌های چند روز بعد از عمل جراحی باز، در جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس بیمار بعد از به هوش آمدن و بازگشت کامل به حالت اولیه از نظر فیزیولوژیک می‌تواند مرخص شود و کارهای عادی و روزمره خود را به راحتی انجام دهد.

می‌توان گفت این نوع عمل جراحی به خاطر کوچک بودن سوراخ‌ها کمتر مورد عفونت قرار می‌گیرد و هم‌چنین از نظر زیبایی نیز بیشتر مورد پسند بیماران است.

معایب جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس

همان طور که می‌دانید در مقابل تمام مزیت‌هایی که برای این نوع عمل جراحی ذکر شد، چند عیب جزئی نیز وجود دارد.

تراوش صفرا یکی از معایب عمل لاپاروسکوپی صفر است. آسیب به بافت‌های کناری اعضا به علت کوچک بودن سوراخ‌ها و مشاهده غیرمستقیم یکی دیگر از عوارض ناشی از این سبک عمل جراحی می‌باشد. مواردی همچون عفونت، خطر بی هوش و ماندن جای سوراخ‌ها هم جز معایب خیلی جزئی هستند که عمل جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس به دنبال دارد.

در صورت انجام مراقبت‌های لازم و عمل به توصیه های دکتر و مصرف به موقع داروهای تجویز‌شده می‌توانید خطرات احتمالی ذکر شده را به صفر برسانید. هم‌چنین تغذیه نقش به سزایی در بهبود سریع‌تر بیماران بعد از عمل جراحی دارد؛ پس از غذاهایی مقوی و مفید برای رژیم غذایی بعد از عملتان استفاده کنید.

جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس

جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس

سبک جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا و آپاندیس

در این مقاله با انواع جراحی های کیسه صفرا و آپاندیس آشنا شدید. براساس شرایط بدنی و سلامت خود می‌توانید بهترین تصمیم را در زمان مناسب برای جراحی انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی کیسه صفرا و آپاندیس می‌توانید با متخصصان کلینیک روما از طریق قسمت تماس با ما در ارتباط باشید و پاسخ برای سوالات احتمالی خود بیابید.

 

در روما کلینیک تمام خدمات توسط تیم حرفه ای و مدرن ترین تجهیزات روز دنیا انجام می شود. و این اطمینان به مراجعین کلینیک داده می شود که در کمترین زمان به نتیجه دلخواه خود خواهند رسید.

مشاوره در واتس اپ 

در صورتی که نیاز به مشاوره تخصصی در خصوص زیبایی، عمل جراحی زیبایی و تزریق بوتاکس خط خنده و لیزر زیبایی دارید، می توانید با کلینیک زیبایی روما تماس بگیرید و از خدمات مشاوره تخصصی رایگان ما بهره مند شوید.

شماره های تماس برای مشاوره رایگان :  ۰۲۱۲۲۲۳۱۴۳۷ _ ۰۹۲۱۵۴۷۲۶۲۹

 

دیدگاه ها بسته شده است