تزریق بوتاکس در درجه اول برای کاهش چین و چروک های صورت انجام می‌شود. آن‌ها همچنین برای درمان شرایطی مانند اسپاسم گردن (cervical dystonia)، تعریق شدید (hyperhidrosis)، مثانه بیش فعال و تنبلی چشم استفاده می شود. تزریق بوتاکس هم چنین ممکن است به جلوگیری از میگرن مزمن کمک کند.

تزریق بوتاکس، از سمی به نام onobotulinumtoxinA  استفاده می کند تا به طور موقت از حرکت ماهیچه جلوگیری ‌کند. این سم از میکروبی تولید می‌شود که باعث botulism، نوعی مسمومیت غذایی می‌شود.

بوتاکس اولین دارو است که از سم بوتولیسم استفاده می‌کند. دیگر محصولات شامل abobotulinumtoxinA (Dysport)، rimabotulinumtoxinB (Myobloc) و

incobotulinumtoxinA (Xeomin)  هستند. هر کدام کمی متفاوت است، به خصوص زمانی که مقدار دوز مصرفی مهم باشد، قابل تعویض و جایگزینی نیستند.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

کاربردهای تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس سیگنال‌های شیمیایی اعصاب را بلوکه می کند، که عمدتا سیگنال‌هایی هستند که باعث می‌شوند ماهیچه‌ها منقبض شوند. شایع‌ترین استفاده از این تزریقات پیش‌گیری موقت از

ماهیچه‌های صورت است که باعث چین و چروک در پیشانی و اطراف چشم ها می‌شوند. تزریق بوتاکس همچنین برای درمان شرایطی که بر چگونگی عملکرد بدن تاثیر می‌گذارند، به کار می‌رود. مثال هایی از این شرایط عبارتند از:

کشیدگی مهره‌های گردنی: در این شرایط دردناک، ماهیچه‌های گردن به طور غیر ارادی منقبض می شوند که باعث می شود سر شما در وضعیت دردناکی چرخیده شود.

تنبلی چشم: شایع‌ترین علت تنبلی چشم ، عدم تعادل در ماهیچه‌ها است که مسئول تعیین جایگاه چشم هستند.

مرتبط بخوانید: زیبایی و جوانسازی پوست با تزریق ژل یا فیلر

انقباض ماهیچه ها: برخی شرایط عصبی، مثل فلج مغزی، می‌تواند باعث شود که اعضای بدن شما به سمت مرکز کشش داشته باشند. در برخی از موارد این کشش ها می توانند با تزریق بوتاکس رفع شوند.

تعرق زیاد: در این شرایط عرق ریختن بیش از حد رخ می‌دهد حتی زمانی که دما بالا نیست.

میگرن مزمن: اگر میگرن را بیش از ۱۵ روز در ماه تجربه می کنید، تزریق بوتاکس ممکن است به کاهش سردرد منجر شود.

بی اختیاری ادراری: تزریق بوتاکس، می‌تواند به کاهش بی‌اختیاری ادراری کمک کند که باعث فعالیت بیش از حد مثانه می شود.

تیک چشم: تزریق بوتاکس، ممکن است به تسکین انقباض و یا تیک ماهیچه‌ها در اطراف چشم کمک کند.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

خطرات تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس، هنگامی که توسط یک پزشک باتجربه انجام می‌شود، نسبتا ایمن هستند. عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

درد، تورم و یا کبودی در محل تزریق

سردرد یا علائم آنفلونزا

افتادگی پلک یا ابرو

لبخند کج

خشکی چشم یا اشک بیش از حد

مرتبط بخوانید: شما از کدام روش جراحی زیبایی استفاده می کنید؟!

اگرچه بسیار بعید است اما ممکن است سم در تزریق بوتاکس در بدن شما پخش شود. اگر چند ساعت و یا چند هفته پس از تزریق بوتاکس متوجه هر کدام از این موارد شدید، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

ضعف ماهیچه ها

مشکلات دید

مشکل در بلع و یا صحبت کردن

مشکلات تنفسی

مشکل در کنترل مثانه

پزشکان عموما توصیه می‌کنند که در دوران بارداری یا شیردهی از بوتاکس استفاده نکنید. بوتاکس، نباید در افرادی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند مورد استفاده قرار گیرد.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

پزشک خود را به دقت انتخاب کنید.

بوتاکس فقط باید تحت نظر دکتر مورد استفاده قرار گیرد. مهم است که تزریق در محل دقیقی انجام شود تا از عوارض جانبی جلوگیری شود. درمان با بوتاکس، می‌تواند خطرناک باشد اگر به طور نادرستی استفاده شود.  شما باید به پزشکی مراجعه کنید که در درمان بیماری شما متخصص است و در تزریق بوتاکس باتجربه ‌است.

یک پزشک ماهر و هاذق می‌تواند شما را درباره روش کار راهنمایی کند و مشخص کند که آیا این روش برای نیازها و سلامتی شما مناسب است یا خیر.

مرتبط بخوانید: جوان سازی صورت : همه روش هایی که باید بدانید!

چگونه باید خود را برای تزریق آماده کنید؟

اگر در عرض ۴ ماه گذشته تزریق بوتاکس داشته اید پزشک خود را در جریان بگذارید. همچنین اگر داروهایی برای گشادگی عضلات، خواب و یا آلرژی مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. اگر از رقیق کننده های خون استفاده می کنید، ممکن است چند روز قبل از تزریق برای کاهش خطر خونریزی یا کبودی نیاز به توقف داشته باشید.

چیزی که شما می‌توانید انتظار داشته باشید

قبل از عمل

بیش‌تر مردم در طی روند تزریق احساس ناراحتی نمی‌کنند. اما ممکن است بخواهید که پوست شما قبل از تزریق بی‌حس شود. ممکن است پزشک شما از یک یا چند روش برای بی‌حس کردن ناحیه مورد نظر استفاده کند، روش هایی مانند بی حسی موضعی، یخ و بی‌هوشی ویبره ای که از ماساژ برای کاهش ناراحتی استفاده می‌کند.

در طول عمل تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس معمولا در مطب دکتر انجام می شود. پزشک شما از یک سوزن نازک برای تزریق مقادیر کمی از سم بوتولیسم به پوست و یا ماهیچه‌ها استفاده می‌کند. تعداد تزریق مورد نیاز به عوامل زیادی مانند اندازه ناحیه ای که مورد درمان قرار می‌گیرد بستگی دارد. تزریق بوتاکس معمولا در مطب دکتر انجام می‌شود.

بعد از عمل

برای ۲۴ ساعت منطقه تحت درمان را ماساژ ندهید. این می‌تواند به پخش و یا گسترش سم به مناطق دیگر جلوگیری کند. شما می‌توانید بلافاصله بعد از عمل به فعالیت‌های طبیعی خود بازگردید.

مرتبط بخوانید: نخ گذاری مناسب چه کسانی است؟!

نتایج

تزریق بوتاکس معمولا بعد از یک تا سه روز بعد از درمان شروع به کار می‌کند. بسته به مشکل درمان شده، این اثر ممکن است سه ماه یا بیشتر دوام بیاورد. برای حفظ نتیجه به تزریق منظم نیاز خواهید داشت.

کلینیک زیبایی روما به صورت تخصصی و با استفاده از کادر مجرب برای موارد چین و چروکهای دور و زیر چشم، چین و چروکهای اطراف لب، گودی زیر چشم، خط اخم، خط خنده، خطوط پیشانی، گونه گذاری، جوانسازی دست، حجم دادن لب و تعریق زیاد تزریق بوتاکس را انجام می دهد.

در صورتی که نیاز به مشاوره تخصصی رایگان در خصوص لاپاراسکوپی کیسه صفرا را دارید، می توانید با کلینیک زیبایی روما تماس بگیرید. آماده خدمات دهی به شما هستیم. شماره های تماس برای مشاوره رایگان :  ۰۲۱۲۲۲۳۱۴۳۷ _ ۰۹۲۱۵۴۷۲۶۲۹

دیدگاه ها بسته شده است