بلفاروپلاستی نوعی جراحی است که افتادگی پلک را ترمیم می‌کند و ممکن است شامل برداشتن پوست اضافی، ماهیچه و یا چربی پلک باشد. با گذشت زمان، پلک‌های شما کشیده می‌شوند و ماهیچه‌های آن ضعیف می‌شود. در نتیجه، چربی اضافی ممکن است بالا و پایین پلک شما جمع شود و باعث جمع شدن ابروها و پلک‌های بالا و ایجاد پف در زیر چشم شما می‌شود.

علاوه بر این که شما مسن‌تر به نظر می‌رسید، پوست خشک اطراف چشمان شما می‌تواند دید جانبی (دید محیطی) به خصوص قسمت بالا و قسمت‌های بیرونی میدان دید شما را کاهش دهد. بلفاروپلاستی می تواند این مشکلات بینایی را کاهش داده و یا به طور کامل از بین ببرد و باعث شود که چشم شما جوان‌تر و هشیارتر به نظر برسید.

مرتبط بخوانید: چگونه می توان تاتو را درمان کرد؟

برای کمک به تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا بلفاروپلاستی برای شما مناسب است یا نه، انتظارات واقع‌بینانه از نتایج این عمل زیبایی داشته باشید و معایب و مزایای این روش را مورد بررسی قرار دهید.

عمل زیبایی بلفاروپلاستی چرا انجام می شود؟

شما می‌توانید بلفاروپلاستی را انجام دهید اگر پلک‌ها مانع از این می شوند که چشمان خود را به طور کامل باز کنید. حذف بافت اضافی از پلک بالا می‌توانند دید شما را بهبود بخشد. بلفاروپلاستی پلک بالایی و پایینی باعث می‌شود چشم‌های شما جوان‌تر و هوشیارتر به نظر برسند.

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

اگر شرایط زیر را دارید بلفاروپلاستی می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد:

 • پلک فوقانی شل و یا افتاده
 • پوست اضافی بر روی پلک بالا که دید شما را محدود می کند.
 • پوست اضافی روی پلک پایینی
 • وجود پف زیر چشم

شما می توانید بلفاروپلاستی را همزمان با عمل های زیبایی دیگر مانند لیفت ابرو، لیفت صورت و … انجام دهید.پوشش بیمه ممکن است بستگی به این داشته باشد که جراحی پلاستیک را برای  بهبود دید انجام میدهید یا خیر. اگر جراحی را فقط برای زیبایی ظاهری انجام دهید، این هزینه توسط بیمه تامین نخواهد شد. بلفاروپلاستی پلک پایین تقریبا همیشه فقط به دلایل زیبایی انجام می‌شود.

مرتبط بخوانید: بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلکها

خطرات جراحی بلفاروپلاستی

خطرات احتمالی جراحی پلک عبارتند از:

 • عفونت و خونریزی
 • خشکی و برانگیختگی چشم‌ها
 • سخت بسته شدن پلک ها و یا مشکلات دیگر مربوط به پلک
 • جای زخم
 • آسیب به عضله چشم
 • بی رنگ شدن پوست
 • نیاز به عمل جراحی دیگر
 • تاری دید موقت و یا از دست دادن دید در شرایط نادر
 • خطرات عمومی جراحی مانند حساسیت به بیهوشی و یا ایجاد لخته خون

با دکتر خود در مورد خطرات جراحی صحبت کنید. خطرات مرتبط با بلفاروپلاستی را درک کنید. در نظر گرفتن مزایا و خطرات می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا این روش گزینه خوبی برای شما است یا خیر.

مرتبط بخوانید: شما از کدام روش جراحی زیبایی استفاده می کنید؟!

چگونه باید خود را برای بلفاروپلاستی آماده ‌کنید؟

قبل از برنامه‌ریزی برای بلفاروپلاستی، شما با یک جراح پلاستیک و یک متخصص چشم (چشم پزشک) و یا یک جراح پلاستیک که متخصص جراحی‌های چشم است ملاقات خواهید کرد و درباره این موضوعات با شما صحبت می کند:

سابقه پزشکی شما: جراح شما سوالاتی در مورد جراحی‌های قبلی و یا شرایط کنونی، مانند چشم‌های خشک، آب‌سیاه، آلرژی، مشکلات گردش خون، مشکلات تیروئیدی و دیابت خواهد پرسید. پزشک شما همچنین در مورد استفاده از داروهایی مانند ویتامین‌ها، مکمل‌های غذایی، الکل، تنباکو و مواد مخدر سوال خواهد کرد.

انتظارات شما: یک بحث صادقانه درباره امیدها و انگیزه شما برای جراحی به ایجاد نتیجه رضایت بخش کمک می‌کند. جراح شما راجع به این موضوع با شما بحث خواهد کرد و شما را از نتایج عمل بلفاروپلاستی آگاه خواهد کرد.

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

قبل از جراحی بلفاروپلاستی، مراحل زیر را طی خواهید کرد:

 • معاینه فیزیکی: جراح شما ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد که شامل تست تولید اشک و اندازه‌گیری قسمت‌های پلک شما باشد.
 • معاینه دید: چشم  پزشک شما دید شما از جمله دید محیطی شما را آزمایش خواهد کرد.
 • عکاسی از پلکها: از زوایای مختلف از چشم های شما عکس گرفته خواهد شد. این عکس‌ها به برنامه‌ریزی جراحی، ارزیابی تاثیرات آنی و بلندمدت آن کمک می‌کنند.

مواردی که از شما خواسته می شود:

مصرف وارفارین، آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم، ناپروکسن و هر نوع دارو و یا مکمل که مربوط به افزایش خونریزی می باشد را متوقف کنید. از پزشک خود بپرسید باید چه مدت قبل از عمل مصرف این دارو ها را قطع کنید. تنها داروهایی را مصرف کنید که پزشک شما تایید کند.

سیکار کشیدن را چند هفته قبل از عمل جراحی ترک کنید. سیکار می تواند توانایی بهبود شما بعد از عمل را کاهش دهد.

از شخصی بخواهید همراه شما باشد و در اولین شب بعد از جراحی در کنار شما بماند.

مرتبط بخوانید: زیبایی منحصربفرد با کاشت نگین (پیرسینگ)

در عمل بلفاروپلاستی چه اقداماتی انجام می شود؟

بلفاروپلاستی: قبل از عمل

بلفاروپلاستی معمولا در یک کلینیک سرپایی انجام می‌شود. جراح داروی بی حسی را به داخل پلک‌های شما تزریق کرده و داروهای داخل وریدی تزریق می کند که به شما در حفظ آرامش کمک می‌کند.

بلفاروپلاستی : در طول عمل

اگر شما بر روی پلک‌های بالا و پایین عمل را انجام می دهید، جراح به طور کلی ابتدا روی پلک‌های بالایی شما کار می‌کند. در امتداد پلک چشم برش زده، پوست، ماهیچه و احتمالا چربی را برمی دارد و برش را می‌بندد.

در قسمت پلک پایینی، جراح فقط یک برش کوچک زیر مژه‌ها ایجاد می‌کند. او چربی اضافه، ماهیچه و پوست افتاده را از بین می‌رود و برش را می‌بندد.

اگر پلک‌های بالایی شما به مردمک چشم نزدیک باشند، جراح شما ممکن است بلفاروپلاستی را همراه با ptosis انجام دهد که یک پشتیبان اضافی برای ماهیچه ابرو فراهم می‌کند.

بلفاروپلاستی : بعد از عمل

بعد از جراحی زمانی را در یک اتاق ریکاوری صرف می کنید، جایی که شما برای مشکلات احتمالی تحت نظر هستید. شما می توانید پس از اتمام ریکاوری ترخیص شوید.

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

پس از جراحی ممکن است موارد زیر را به طور موقت تجربه کنید:

 • تاری دید به علت پماد استفاده شده بر روی پلک ها
 • حساسیت به نور
 • بی حسی پلک
 • احساس درد

پزشک شما احتمالا پیشنهاد می‌کند که بعد از جراحی موارد زیر را  انجام دهید :

در اولین شب بعد از عمل هر ساعت به مدت ۱۰ دقیقه از بسته‌های یخ بر روی چشمان خود استفاده کنید.

به آرامی پلک های خود را تمیز کنید و از پماد و یا قطره های تجویز شده استفاده کنید.

به مدت یک هفته از شنا و یا پرش اجتناب کنید.

فعالیت های سنگین مانند ایروبیک را به مدت یک هفته انجام ندهید.

از سیکار کشیدن اجتناب کنید.

اگر از لنز استفاده می کنید، آن ها را به مدت ۲ هفته روی چشمان خود قرار ندهید.

از عینک آفتابی برای محافظت پلک از نور خورشید و باد استفاده کنید.

به مدت چند روز در حالتی بخوابید که سر شما بالاتر از سینه قرار بگیرد.

برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.

بعد از چند روز دوباره به پزشک خود برای بررسی وضعیت مراجعه کنید.

حدود یک هفته از مصرف آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم، ناپروکسن و سایر داروهایی که باعث خونریزی می شوند جلوگیری کنید. اگر نیاز است از استامینوفن برای کنترل درد استفاده کنید.

مرتبط بخوانید: زیبایی و جوانسازی پوست با تزریق ژل یا فیلر

اگر هر کدام از موارد زیر را تجربه کنید، فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • تنگی نفس
 • درد در ناحیه قفسه سینه
 • ضربان قلب غیرمعمول
 • درد شدید چشم
 • خونریزی
 • مشکلات دید

نتایج حاصل از عمل بلفاروپلاستی

بسیاری از مردم از نتایج بلفاروپلاستی مانند بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس ابراز رضایت می‌کنند. برای برخی افراد، نتایج حاصل از عمل جراحی در تمام طول عمر باقی می ماند. برای افراد دیگر، ممکن است افتادگی پلک دوباره رخ دهد.

کبودی و تورم به طور کلی در ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از عمل از بین می رود و شما می توانید دوباره به فعالیت های قبلی خود باز گردید. زخم های جراحی ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا محو شود. مواظب باشید که از پلک خود در مقابل نور آفتاب محافظت کنید.

در صورتی که نیاز به مشاوره تخصصی در خصوص زیبایی، عمل جراحی زیبایی و بلفاروپلاستی دارید، می توانید با کلینیک زیبایی روما تماس بگیرید و از خدمات مشاوره تخصصی رایگان ما بهره مند شوید. شماره های تماس برای مشاوره رایگان :  ۰۲۱۲۲۲۳۱۴۳۷ _ ۰۹۲۱۵۴۷۲۶۲۹

دیدگاه ها بسته شده است